chorzy_z_urojenia_01

15. października: CHORY Z UROJENIA

TEATR ROBOTNICZY im. B. Barbackiego w Nowym Sączu zaprasza na premierę sztuki Moliera CHORY Z UROJENIA (Le Malade imaginaire), która odbędzie się podczas XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego na scenie MOK 15. października o godz. 16:00, a następnie o 18:30. Przełożył – Tadeusz Żeleński (Boy), adaptacja i reżyseria – Janusz MICHALIK. Scenografia i kostiumy – Krzysztof KULIŚ, muzyka – Józef BARTUSIAK, wykonanie kostiumów – Izabela WIATRAK i Katarzyna SIKORA , realizacja techniczna – Jarosław BARCZYK, Tomasz DOMINIK, Karol MAJKRZAK, Michał SKOCZEŃ, Sławomir OLSZEWSKI. Piosenkę w Prologu wykonuje Kinga ŁĘCZYCKA.

Obsada:

A r g a n – Janusz MICHALIK,
B e 1 i n a  – Małgorzata CZECH / Beata SZCZYPUŁA,
A n i e l a  – Anna KOŻUCH / Magdalena KURNYTA,
L u d w i s i a – Joanna FRANASOWICZ / Sylwia KRUCZEK,
B e r a 1 d – Sławomir BODZIONY / Grzegorz RACOŃ,
K 1 e a n t – Marcin IWAŃSKI / Kamil JAKUBOWSKI,
P a n  B i e g u n k a – Mieczysław FILIPCZYK,
T o m a s z  B i e g u n k a – Marcin KRÓL / Jakub MICHALIK,
P a n  C z y ś c i e l – Benedykt POLAŃSKI,
A n t o s i a – Agnieszka MARKOWICZ / Weronika SZYMBARA,
R e m b u ś – Krzysztof KULIŚ.

Ostatnia sztuka francuskiego króla komedii, na którego celowniku znalazła się tym razem ludzka skłonność do… wymyślania sobie chorób. Hipochondria głównego bohatera Argana staje się pretekstem do sprawdzenia otoczenia i wierności najbliższych.

Argan nieustannie wmawia sobie kolejne choroby, gdy tymczasem cieszy się dobrym zdrowiem. Z ogromną skrupulatnością stosuje się jednak do zaleceń lekarza. Jednocześnie dąży do tego, by jego córka Aniela poślubiła lekarza, pomimo faktu, że ta już od dawna kocha Kleanta. Brat Argana, z pomocą pokojówki Antosi postanawia „uleczyć” go z jego obsesji. Przekonują go, by sfingował własną śmierć, dzięki czemu miałby się przekonać, kto rzeczywiście go kocha i jest mu wierny. Okazuje się, że drugą żonę Argana obchodzą wyłącznie pieniądze, podczas gdy jego córka naprawdę go kocha. Po „powrocie do żywych” Argan pozwala Anieli poślubić Kleanta, pod jednym warunkiem: że jej wybranek zostanie lekarzem.

Wielopłaszczyznowa komedia Moliera ukazuje w krzywym zwierciadle chorobę nas samych – lęk, niepokój i samotność. A wszystko to w barwnym kostiumie podszytym humorem, z całą paletą bliskich nam przecież ludzkich przywar.

projekt graf. Karolina Tolka, fot. JM