madame_de_sade_01XX Jesienny Festiwal Teatralny w Nowym Sączu zakończy się występem Teatru NARODOWEGO w Warszawie, który przedstawi sztukę Yukio Mishima MADAME DE SADE  ( サド侯爵夫人 ). Spektakl rozpocznie się o godz. 19:00 w Sali Teatralnej nowosądeckiego MOK. Przekład: Stanisław Janicki i Yukio Kūdō, reżyseria: Maciej PRUS, scenografia: Jagna JANICKA, reżyseria światła: Maciej IGIELSKI, realizatorzy: asystentka reżysera: Anna GRYSZKÓWNA, realizatorzy światła: Bartosz BIL, Łukasz OBUCH – WOSZCZATYŃSKI, inspicjent: Krzysztof KUSZCZYK, suflerka: Małgorzata ZAUFAL. Występują: Renée, markiza de Sade – Dominika KLUŹNIAK, Madame de Montreuil, matka Renée – Ewa WIŚNIEWSKA, Anna, młodsza siostra Renée – Milena SUSZYŃSKA, Baronowa de Simiane – Aleksandra JUSTA Hrabina de Saint-Fond – Beata ŚCIBAKÓWNA, Charlotta – Anna GRYSZKÓWNA.

Rozkosz, śmierć, próba zrozumienia istoty bytu. Maciej Prus na narodowej scenie przygotował  misterne studium zakamarków kobiecej duszy, kreślone z subtelnością największego powojennego dramatopisarza Japonii – Yukio Mishimy.

Legendarny immoralista oglądany oczami kochających go kobiet. Markiz de Sade eksplorował margines obyczajowości, podjął radykalną próbę zrozumienia podstaw i sensu wolności. Na scenie nie pokaże się nigdy, nie ma go w spisie postaci dramatu Mishimy. A jednak – z ogromną siłą – będzie oddziaływał na bohaterki. Każda z nich, na swój sposób, pragnie wyzwolić się z psychicznej opresji i zrozumieć – nie tylko siebie, ale także świat, w którym żyje. „On – najbardziej wolny człowiek na świecie.” – tak Renée mówi o swoim mężu – „Układa zło na zło i wspina się na szczyt tej góry. Jeszcze mały wysiłek i palcami dotknie wieczności. Alfons zbudował tylne schody do nieba.”

Kobiety w dramacie Mishimy zyskują wymiar symboliczny. W wyrafinowanej Francji, która znajdzie się w zamęcie rewolucji, rozpięte między pejczem a kryształowym pudełkiem z cukierkami, próbują rozpoznać swoją sytuację.

fot. Tomasz Urbanek / East News