Kolejny dzień XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego upłynie pod znakiem spektaklu „MACHIA” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Widowisko o godz. 17:00 i 19:00 wykona Teatr STARY w Lublinie. Scenografię, kostiumy oraz reżyserię świateł powierzono Justynie Ładowskiej, natomiast oprawę muzyczną Piotrowi Selimowi. W spektaklu „MACHIA” wystąpią Adam FERENCY (aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie), Piotr GŁOWACKI oraz Marta LEDWOŃ (aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie)..

machia_01„Machia” to sztuka poświęcona osobie Niccolo Machiavellego, którego 545. rocznica urodzin przypadła na dzień premiery spektaklu. Prezentuje ciekawe, zrywające z dotychczasowymi stereotypami spojrzenie na tę postać, rzucając zarazem światło na pasjonujący kontekst polityczny i historyczny epoki włoskiego renesansu.

„To piekielnie inteligentny spektakl o piekle polityki, która wypluwa polityków i posyła ich w niebyt. Skazani na piekielną samotność, będą próbowali do niej wrócić. Na próżno. To także dojmujący obraz samotności liderów w ogóle. Życie wyciska z nich co się da, a później idą w odstawkę. To w końcu obraz współczesnej Polski, podobnie jak Florencja, rozbitej, podzielonej i słabej, w której co rusz ktoś podejmuje próby zawrócenia rzeki. Tak jak Machiavelli z Leonardem da Vinci w spektaklu.

machia_02Juliusz Machulski zna się na swoim fachu, jak rzadko kto. Jest konkretny, precyzyjny, wie jak się robi kasowe przeboje polskiego kina. Po lubelskiej premierze sztuki „Machia” widać, że z tej wiedzy skorzystał przy produkcji w Teatrze Starym. Napisał świetny tekst, który ukazuje postać Machiavellego w sposób zrozumiały dla każdego. Ale to jeszcze mało. W sztuce z wielką precyzją przedstawił historię ówczesnej Italii, będącej zbiorem małych miast – państw, których władcy nieustannie walczyli z sobą o wpływy. A ponieważ cel uświęcał środki, oblężenia, otrucia i zabójstwa były na porządku dziennym, to było czym sztukę o Machiavellim „podkręcić” (przy losach Niccolò historia Henryka Kwinto to bajka dla grzecznych dzieci).

(…) Największym plusem spektaklu jest jego dojmująca aktualność. Wielkie role Ferencego i Głowackiego, którym dyskretnie towarzyszy lubelska aktorka Marta Ledwoń. Oraz muzyka Piotra Selima. Doskonała konstrukcja dramaturgiczna, która przez godzinę i czterdzieści minut trzyma widzów w napięciu.(…)”

( z recenzji Waldemara Sulisza)

.

Po zakończonym spektaklu o godzinie 19:00 w Sali Kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury
w Nowym Sączu odbędą się „ROZMOWY KAMERALNE” z Januszem Machulskim.

.

 fot. Dorota Awiorko – Klimek / Teatr Stary w Lublinie