Już jutro rozpocznie się jubileuszowy XX Jesienny Festiwal Teatralny w Nowym Sączu. W niedzielę (2. października) o godz. 13:30 zapraszamy na widowisko plenerowe „Kuglarze”, które na nowosądeckim Rynku zaprezentuje Teatr Gry i Ludzie z Katowic. Następnie o godz. 14:30 odbędzie się Parada szczudlarsko-kulgarska na trasie: Rynek – ul. Jagiellońska – Al. Wolności! Tego samego dnia na wielbicieli teatru i fotografii będą czekać dwa kolejne wydarzenia. Pierwsze to sztuka „Hawaje, czyli przygody siostry Jane” Allana Strattona w reżyserii Marcina Sławińskiego, którą zobaczymy w dwóch odsłonach: o godz. 16:00 oraz 19:30. Natomiast o godz. 18:15 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii festiwalowej sądeckich fotografików: Andrzeja Ramsa i Jerzego Cebuli. Wystawa nosi tytuł „Autografy”.

.

Teatr GRY I LUDZIE w Katowicach

KUGLARZE
widowisko plenerowe:
Rynek Nowy Sącz

Scenariusz i reżyseria – Maciej NOGIEĆ

Występują:
Joanna BLAUT
Ania KANDZIORA
Justyna ŚWIĘTOJAŃSKA / Alicja SZYMKIEWICZ
Magda TRAMER
Maciej NOGIEĆ / Michał PIOTROWSKI
Janusz NIEDBAŁ
Szymon STRUŻEK
Michał TRAMER

Spektakl „Kuglarze” jest próbą odtworzenia atmosfery średniowiecznych widowisk jarmarcznych. Ważną inspirację stanowiła tutaj powieść Wacława Berenta „Żywe kamienie” i zawarty w niej obraz życia średniowiecznych wędrownych artystów, outsiderów, wysoko ceniących swoją niezależność i swobodę. W mury miast i grodów wnosili oni śmiech i radość, ale też zamęt, godząc swobodnym zachowaniem w obyczajność ludzi osiadłych. W ich sztuce, opowieściach i pieśniach żywa była tradycja wędrownych poetów. Z perspektywy ludzi wolnych, uchylających się powszechnym normom, kpiących sobie z hierarchii i autorytetów – oglądamy średniowiecze. W przedstawieniu – pełnym radości i zmysłowości – pojawiają się świeckie pieśni i melodie z epoki. Są one dopełnieniem dynamicznej akcji i łącznikiem poszczególnych scen.

kuglarze_08Teatr Gry i Ludzie powstał w 1997 roku. Od początku istnienia w obszarze zainteresowań zespołu znajdował się zarówno teatr uliczny jak i ten realizowany na tradycyjnych deskach scenicznych. Teatr jest zespołem podróżującym. Swoje spektakle prezentuje w kraju i poza jego granicami. Repertuar teatru stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. Scena Teatru mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego w Katowicach Dąbrówce Małej. Zespół tworzą ludzie o różnych korzeniach i doświadczeniach artystycznych. Teatr podejmuje współpracę ze środowiskami związanymi z teatrami instytucjonalnymi oraz innymi teatrami niezależnymi. Swoje spektakle prezentował na festiwalach i podczas innych wydarzeń w wielu miastach Polski od Cieszyna i Wisły przez Łódź po Gdańsk; od Jeleniej Góry, przez Warszawę po Białystok; od Szczecina po Rzeszów i Przemyśl. Wielokrotnie uczestniczył w Festiwalu „Malta” w Poznaniu i „Sztuka Ulicy” w Warszawie, a także za granicą na Międzynarodowym Festiwalu Promocji Kultury Europejskiej w Tunezji.

.

Wystawa fotografii Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa

AUTOGRAFY Jesienny Festiwal Teatralny 1997 – 2015

Galeria MOK / Restauracja RATUSZOWA – Rynek

 autografy_02Jerzy Cebula urodził się w Dzierżoniowie. Fotografią zainteresował się w roku 1967, ucząc się jej w Domu Harcerza (w parku niedaleko Diory). W 1969 roku przyjechał do Nowego Sącza, gdzie ukończył Technikum Kolejowe (tradycja rodzinna) a później studia we Wrocławiu. Przez cały czas towarzyszyła mu fotografia, która stała się sposobem na życie. Ponad 20 lat był etatowym fotoreporterem w Dzienniku Polskim w Krakowie, współpracował z wieloma redakcjami w kraju. Zajmuję się głównie fotografowaniem sportu, ale również sztuki – przede wszystkim jazzu i teatru. Na koncie ma wiele wystaw fotograficznych poświęconych sztuce, indywidualnych i zbiorowych, w kraju i Europie (Słowacja, Czechy, Niemcy, Francja). Wydał kilka albumów związanych z postacią Jana Pawła II, a także ze sportem i Nowym Sączem. Jest autorem plakatów, widokówek i kalendarzy.

autografy_05Andrzej Rams jest absolwentem Akademii Pedagogicznej w Krakowie na Wydziale Nauk Społecznych oraz Otwartego Studium Fotografii na Wydziale Historii Architektury Odnowy  i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej. Uczeń między innymi prof. Zbigniewa Łagockiego. Jest jednym z pomysłodawców, współorganizatorem oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu Fotografii „Widzi Się” w Starym i Nowym Sączu. Zajmuje się fotografią dokumentalną, artystyczną oraz użytkową. Od kilkunastu lat fotografuje wydarzenia muzyczne w kraju, między innymi Festiwal Muzyki Dawnej  w Starym Sączu. W jego dorobku można znaleźć także fotografie z kilkuset spektakli teatralnych. Na stałe współpracuje z mediami lokalnymi  i ogólnopolskimi oraz z instytucjami kultury i teatrami. Jest autorem wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.

Jerzy Cebula i Andrzej Rams prawie przez dwie dekady realizowali serwis fotograficzny podczas kolejnych odsłon Jesiennego Festiwalu Teatralnego. Wystawa „AUTOGRAFY” jest ich fotograficzną reminiscencją tego wydarzenia i autorskim spojrzeniem na jego dwudziestoletnią historię.

.

Teatr CAPITOL w Warszawie

Allan Stratton

HAWAJE, czyli przygody siostry Jane (Nurse Jane Goes to Hawaii)

Przekład – Hanna Szczerkowska
Reżyseria – Marcin SŁAWIŃSKI
Scenografia – Dorota BANASIK
Kostiumy – Dorota ROQUEPLO
Oprawa muzyczna – Agnieszka PUTKIEWICZ
Charakteryzacja – Anna SZŁABUN
Asystentka reżysera – Anna MODRZEJEWSKA
Kierownik produkcji – Barbara MĄCZYŃSKA

Obsada:

Vivien – Daria WIDAWSKA
Doris – Dominika OSTAŁOWSKA
Edgar – Przemysław SADOWSKI
Bill – Piotr NOWAK
Betty – Barbara KURZAJ
Peggy – Izabela ZWIERZYŃSKA
Peter – Alan ANDERSZ

Czy powieści romantyczne to fikcja, a bohaterowie to zmyślone postaci uwikłane w szaloną historię miłosną? Otóż nie zawsze! Jak się okazuje najlepsza historia miłosna może mieć początek w bardzo nieoczekiwanych okolicznościach, a Hawaje to miejsce, gdzie wszystko może się zdarzyć!

hawaje_01Szalona autorka harlequinów Vivien, desperacko pragnie przeżyć swój pierwszy raz… Wydawać by się mogło, że plan jest bliski realizacji a weekend z niedawno poznanym Edgarem zapowiada się obiecująco, gdyby nie… Doris – żona niedoszłego kochanka, która przyłapała parę! Nieudane plany romansowe to jednak nie jedyny problem Vivien. Pisarka bowiem musi napisać nową książkę, wydawnictwo coraz bardziej się niecierpliwi, czas ucieka, a natchnienia brak. Sprytna pisarka w zaistniałej sytuacji dostrzega jednak pewną korzyść, a w jej głowie powstaje iście szatański plan – nadciągająca awantura „małżeńska” może stać się inspiracją do jej nowej powieści! Wydarzenia nabierają tempa i sprawy jeszcze bardziej się komplikują, gdy do domu Edgara i Doris zaczyna przybywać coraz więcej nieproszonych gości, którzy jak się później okaże nie do końca są przypadkowi!

„Hawaje, czyli przygody siostry Jane” to seria komicznych wydarzeń i zaskakujących sytuacji, pomyłek, trzaskających drzwi i historii z przeszłości tworzących nieprawdopodobny chaos. Dzięki głównej bohaterce uzbrojonej w dyktafon wszyscy wkoło zostają bohaterami gorącego romansu, który rozgrywa się w pięknej scenerii Hawajów.