Już dzisiaj – w ramach XXI Jesiennego Festiwalu Teatralnego – o godzinie 16:30 w Kościele pw. św. Wawrzyńca odbędzie się Koncert Papieski – Oratorium Msza Polska wg x. Twardowskiego H. F. Tabęckiego.

Wykonawcy:
Wokaliści: Joanna LALEK – sopran, Ewa PUCHALSKA – mezzosopran,
Ewelina RZEZIŃSKA – mezzosopran, Przemysław BAIŃSKI – tenor, Tomasz PIĘTAK – baryton
Hadrian Filip TABĘCKI – fortepian
[Krzysztof KOLBERGER] – głos narratora (nagranie archiwalne)
Sądecka Orkiestra Kameralna pod dyr. Leszka MIECZKOWSKIEGO

1 czerwca bieżącego roku obchodziliśmy kolejną, już102. rocznicę urodzin księdza Jana Twardowskiego – wybitnego, legendarnego i popularnego poety polskiego. Dwa lata temu, dla upamiętnienia poprzedniej okrągłej rocznicy, Stowarzyszenie „Muzyka Bez Granic” postanowiło przywrócić na sceny polskie oratorium „Msza Polska wg x. Twardowskiego” Hadriana Filipa Tabęckiego. Kompozytor przygotował nową wersję instrumentacyjną, uwzględniającą wybitnych wokalistów, wykonawców muzyki klasycznej i współczesnej oraz Sądecką Orkiestrę

Kameralną pod dyrekcją Leszka Mieczkowskiego. Całość pod czujnym okiem kompozytora, który wykonuje partię fortepianu.
Znaczącym symbolem kontynuacji historii utworu, a także swoistym hołdem, jest wykorzystanie archiwalnych nagrań z lat 1998 – 2004 nieżyjącego (niestety) wybitnego wieloletniego wykonawcy tego oratorium – Krzysztofa Kolbergera.
Za zgodą rodziny aktora będziemy mogli ponownie delektować się jego artystycznym kunsztem recytacji poezji księdza Jana Twardowskiego.

„Msza Polska” stanowi zręczne połączenie muzyki klasycznej i poezji śpiewanej, w swej treści i gatunku nawiązując do spuścizny mszy koncertowej – zachowując nazewnictwo i fragmenty tekstu łacińskiego zaczerpniętego z liturgii kościoła rzymsko-katolickiego. Nie jest to jednak forma użytkowa – często teksty poezji zastępują kluczowe teksty liturgiczne używane podczas mszy katolickiej. Tak jest na przykład w Credo, gdzie tekst wyznania wiary został w całości zastąpiony najważniejszym bodaj wierszem księdza –  „Śpieszmy się kochać ludzi”. Wszystkie te zabiegi konstrukcyjne i koncepcyjne były konsultowane przez Hadriana Filipa Tabęckiego z księdzem Twardowskim na etapie tworzenia, jak i po premierze w 1998 roku (we Wrocławiu podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej).

Obecna nowa wersja oratorium miała swoją premierę koncertową 1 czerwca 2015 roku w Warszawie i od tego czasu
została również wykonana na Festiwalu Anima Mundi w Kielcach (29 kwietnia 2016). Planowane jest ponowne
nagranie i wydanie tego utworu na płycie.

W dniu koncertu o godz. 15:45, na przystanku autobusowym MPK przy Al. Wolności 23 (przed budynkiem MOK)
będzie podstawiony autobus w celu nieodpłatnego przewozu (tam i z powrotem) widzów i słuchaczy tego koncertu.