Organizatorzy Festiwalu teatralnego w Nowym Sączu nie zapominają o dzieciach i oprócz spektakli dla dorosłej widowni przygotowali też spotkanie z teatrem w wersji mini.

W ciągu czterech dni (17-20 października 2016r.) będzie można obejrzeć zarówno przedstawienia, które powstały w Miejskim Ośrodku Kultury, jak i w innych teatrach. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.

Mini Festiwal rozpocznie 17 października przedstawienie „Mała czarna rybka” Samada Behrangiego. Jest to współczesna perska baśń w wykonaniu Teatru Cieni KA w Warszawie. Spektakl reżyseruje i występuje w roli głównej Umut Nebioğlu, Turek mieszkający w Warszawie.

– Teatr cieni przywędrował do naszego kraju z Dalekiego Wschodu, podążając dawnymi szlakami handlowymi i zmieniając się po drodze – mówi Umut Nebioğlu o teatrze cieni, nazywanym w Turcji Karagöz. – Teatr cieni przybył ze mną do Polski, ponieważ przeprowadzając się zabrałem ze sobą swoje narzędzia i potrzebne materiały. Większość moich figur urodziła się właśnie tutaj, ale wszystkie mówią po turecku i noszą ubrania, które były modne wieki temu daleko stąd – dodaje reżyser. Mimo niezrozumiałego dla Polaków języka jest pewien, że emocje płynące ze sceny będą czytelne i zrozumiałe.

Czarownica się uśmiecha

We wtorek organizatorzy Mini festiwalu zapraszają na adaptację klasycznej prozy dla dzieci L. Franka Bauma pt. „Wielki czarodziej Oz”. Spektakl wyreżyserowała Małgorzata Sobierska, a występują dzieci z Grupy Teatralnej Cudoki-Szuroki.
Grupa działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu już od 22 lat, a do życia powołał ją legendarny sądecki animator teatru dla dzieci Bogumił „Bobek” Ciuła. Poza „Czarodziejem” zespół ma w dorobku wiele innych spektakli, które były wielokrotnie nagradzane na festiwalach twórczości dla dzieci i owacyjnie przyjmowane przez małą publiczność.

W spektaklu grają dzieci w wieku od 7 do 18 lat. – Mamy bardzo fajną dekorację, trochę zaskakującą i magiczną. Ale nie będzie strasznie, nawet Zła Czarownica czasem się uśmiecha – zapewnia Małgorzata Stobierska.

Po klasyce amerykańskiej twórczości dla młodych widzów czas na klasykę rodzimą. W środę 19 października w ramach Mini Festiwalu zobaczymy „Akademię pana Kleksa” Jana Brzechwy w wykonaniu Teatru Maska w Rzeszowie. Spektakl wyreżyserował Jerzy Jan Połoński. – Jest to spektakl familijny, opowiadający o niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa, w której nauka jest przyjemnością i niesamowitą przygodą. Kolorowy i roztańczony musical będzie niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni – tak piszą twórcy o swoim przedstawieniu.

Słowo i fantazja

Mini Festiwal zakończy w czwartek (20 października) przedstawienie wyprodukowane na miejscu, w MOK: „Jaś i Małgosia” Julii Hartwig w wykonaniu Teatru NSA w Nowym Sączu. Za reżyserię spektaklu odpowiada Maciej Kujawski, aktor i reżyser związany z warszawskim teatrem Kwadrat. Teatr NSA jest, jak to określa prowadzący go Janusz Michalik, teatrem słowa, ale też teatrem fantazji.

Jaś i Małgosia” w wykonaniu Teatru NSA w mniejszym stopniu odwołuje się do scenicznej dosłowności, a w większym do dziecięcej wyobraźni. – Wizja Maćka Kujawskiego idzie w kierunku rozwiązań alternatywnych – potwierdza Janusz Michalik. – W treści nie odbiegamy od tradycyjnego przesłania tej bajki, czyli walki dobra ze złem, natomiast próbujemy szukać nowych rozwiązań formalnych – wyjaśnia szef nowosądeckiej sceny.

Bilety w cenie od 10 do 15 złotych można kupić w kasie MOK w godzinach 8:00-16:00 codziennie oprócz niedziel i świąt. Poniżej pełny program Mini Festiwalu Teatralnego.

PROGRAM

17 X (poniedziałek) – godz. 11:00 i 17:00
„MAŁA CZARNA RYBKA” Samada Behrangiego – współczesna perska baśń
Teatr Cieni KA w Warszawie
reż. Umut Nebioğlu,
występują: Umut Nebioğlu, Monika Wyrzykowska, Albert Kwiatkowski.
Cena biletu: 12 zł

18 X (wtorek) – godz. 11:00 i 17:00
„WIELKI CZARODZIEJ OZ” na podstawie książki L. Franka Bauma
Grupa Teatralna „CUDOKI – SZUROKI” w Nowym Sączu
reż. Małgorzata STOBIERSKA,
występują: Karolina KOSOŃ, Kinga SZYMBARA, Klara RACOŃ, Jadwiga KONDRACKA, Mateusz JANUR, Kuba KROK, Amelia JASIŃSKA, Piotr DUDEK, Piotr KOTOWICZ, Adam BISKUP, Anna KOŻUCH, Karolina GADZINA, Agnieszka KROK, Mikołaj BŁAŻUK, Agnieszka BOGDAŁ, Natalia FIJOŁEK, Paweł KACZOR, Julia KOTOWICZ, Maria RACOŃ, Weronika RAKOWSKA, Weronika ROLKA, Kinga SURMA, Patrycja ŚWIERK, Maria FIGIEL, Eliza JAWOREK, Hania LURANIEC STOBIERSKA, Karolina OLSZOWSKA, Karolina PAULUS, Kinga SZYMBARA, Klaudia WÓJCIK, Igor JASIEWICZ, Maciej KOŻUCH, Marianna SMOLEŃ, Mateusz MARCZUK, Michał MARCZUK, Kamil MAJ.
Cena biletu: 10 zł

19 X (środa) – godz. 11:00 i 17:00
„AKADEMIA PANA KLEKSA” Jana Brzechwy
Teatr MASKA w Rzeszowie
reż. Jerzy Jan POŁOŃSKI,
występują: Marta BURY, Klaudia CYGOŃ, Jadwiga DOMKA, Henryk HRYNIEWICKI, Malwina KAJETAŃCZYK, Paweł MAJCHROWSKI, Andrzej PIECUCH, Natalia ZDUŃ.
Cena biletu: 15 zł

20 X (czwartek) – godz. 11:00 i 17:00
„JAŚ I MAŁGOSIA” Julii Hartwig
Teatr NSA w Nowym Sączu
reż. Maciej KUJAWSKI
występują: Małgorzata CZECH, Mieczysław FILIPCZYK, Grzegorz RACOŃ, Sławomir BODZIONY, Mariusz HATLAŚ, Katarzyna SZEWCZYK, Małgorzata MASTALSKA, Dominika BURNAGIEL, Magdalena KURNYTA, Agnieszka KRUCZEK, Krzysztof ŻAROWSKI, Łukasz GÓRSKI,
Jakub MICHALIK, Kamil JAKUBOWSKI.
Cena biletu: 12 zł

Wszystkie spektakle prezentowane są w Sali Teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu – Al. Wolności 23.

Sprzedaż biletów w kasie MOK – Al. Wolności 23 – od dnia 30 sierpnia br. – codziennie oprócz sobót i niedziel, w godz. 8:00-16:00.

 20160915_mini_festiwal_01