W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się podsumowanie jubileuszowego XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego w Nowym Sączu. Organizatorzy w wyjątkowy, muzyczny sposób podziękowali mecenasom, którzy w ostatnich dwudziestu latach wspierali organizację festiwalu. Na scenie zaśpiewał Piotr Polk wraz z zespołem, a zaproszeni goście – wśród których byli obecni zastępcy prezydenta miasta Nowego Sacza: Jerzy Gwiżdż i Wojciech Piech – mogli usłyszeć piosenki z ostatniej płyty aktora – „Mój film”. Koncert poprowadził Janusz Michalik.

Tuż po koncercie w galerii MOK odbyło się tradycyjne spotkanie, podczas którego władze miasta wraz z dyrektor Martą Jakubowską, wręczyli sponsorom wszystkich edycji Jesiennego Festiwalu Teatralnego symboliczne podziękowania za wszelką pomoc i wsparcie organizacji największego wydarzenia teatralnego w regionie.

Marta Jakubowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, nawiązała do historii festiwalu, który po raz pierwszy w kalendarzu imprez kulturalnych Nowego Sącza pojawił się dwadzieścia lat temu. – Kiedy dwadzieścia lat temu, z okazji jubileuszu 75-lecia Teatru Robotniczego organizowaliśmy festiwal teatralny – wtedy jeszcze nie nazywaliśmy go jesiennym – nie myśleliśmy, że wydarzenie rozrośnie się do takich rozmiarów i będzie trwał tak długo, a na naszej scenie będą pojawiać się znakomite postacie i najlepsi aktorzy – mówiła Marta Jakubowska. – Jednak to wszystko nie mogłoby się tak pięknie rozwijać gdyby nie Państwo. Za to, w imieniu organizatorów, chciałam wszystkim Państwu bardzo serdecznie podziękować. To dzięki wam, ta impreza trwa i nadal się rozwija.

Marta Jakubowska podziękowała także władzom miasta za szczególne wsparcie każdej kolejnej edycji Jesiennego Festiwalu Teatralnego.

Słowa podziękowania dla sponsorów, ale również dla organizatorów festiwalu skierowali zastępcy prezydenta Nowego Sacza Wojciech Piech i Jerzy Gwiżdż. – Bardzo się cieszę, że jesteście Państwo dzisiaj razem z nami, że byliście przed festiwalem i w jego trakcie. To wielki zaszczyt, że w imieniu prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka możemy wszystkim mecenasom festiwalu podziękować. Dajecie Państwo świadectwo swojej wrażliwości i otwartości na potrzeby miasta, i potrzeby społeczności lokalnej. Dzięki waszej pomocy powstaje takie wspaniałe dzieło jakim jest Jesienny Festiwal Teatralny – mówił do zgromadzonych Wojciech Piech.
Zastępca prezydent Jerzy Gwiżdż podkreślił, że dwudziestwa edycja festiwalu była wyjątkowa. – Przypada mi w udziale zamknięcie dwudziestego Jesiennego Festiwalu Teatralnego, który był bardzo dobry. To było piękne wydarzenie, podobnie jak poprzednich dziwiętnaście edycji, i wiemy że pani dyrektor Marta Jakubowska wraz ze swoim zespołem już przystępuje do działań organizacyjnych kolejnego dwudziestego pierwszego, który z pewnością będzie równie bogaty w treść artystyczną jak kończący się dzisiaj festiwal – powiedział Jerzy Gwiżdż. – Przychodziliśmy tutaj przez trzy tygodnie aby zobaczyć znakomite spektakle, nieco się rozweselić, aby pobudzić refleksję, ale także po to, żeby spotkać się ze sobą i odwzajemnić uśmiech.

Gratulacje na ręce organizatorów przekazał również starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Serdecznie gratuluję świetnej organizacji XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego. To wydarzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie sądecką jesień, jeden z filarów życia kulturalnego w regionie.
Marek Pławiak zapewnił, że również w przyszłej edycji festiwalu Starostwo Powiatowe w Nowym Sączy nadal będzie wspierać najważniejsze wydarzenie teatralnego w roku na Sądecczyźnie.

fot. Krzysztof Witowski

[POBIERZ ZDJĘCIA]