Artyści z Teatru Groteska sięgnęli po klasyczny tekst Marka Twaina. „Przygody Tomka Sawyera” to podróż w krainę dojrzewania: przyjaźni, pierwszej miłości i niebezpiecznej przygody. Muzyczna opowieść w rytmie bluesa wypadła śpiewająco!

Wartka akcja, wspaniała muzyka, choreografia i niezwykłe rozwiązania scenograficzne. Oto przepis na spektakl, który pochłania bez reszty. Przenosimy się do amerykańskiego miasteczka połowy XIX wieku. Tomek Sawyer (Jakub Popławski) ciekawy świata psotnik, mieszka z bratem i ciotką Polly (Monika Filipowicz) w St. Petersburgu nad wielką rzeką Missisipi.

„Tomasz Sawyer w mieście tym
każdą bzdurę wprawiał w czyn”
Śpiewa chór aktorów na początku spektaklu. Tym wprawianiem Tom przysparza opiekunce nie lada zmartwień. W wybrnięciu z tarapatów nie pomaga Sid, który podgląda brata i nieustannie na niego donosi, ale Tom to pełen wdzięku, łebski chłopak, który doskonale wie, jak ułatwić sobie życie. Oto przykład. Gdy za karę ciotka każe mu pomalować płot sprytnym fortelem zdobywa grono pomocników. Udaje, że malowanie płotów to największą frajda  świata, jest w tym tak wiarygodny, że koledzy wręcz przekupują Toma (jabłkiem i scyzorykiem), by mogli choć przez chwilę pomachać pędzlem. W szkole chłopakowi nie idzie najlepiej, nieustannie zbiera baty za spóźnienia i gadulstwo. Zakochany w koleżance ze szkolnej ławy nic sobie z tego nie robi.  Ku zazdrości kumpli zdobywa serce najpiękniejszej w klasie Bethy Tchatcher (Diana Jędrzejewska). Wyśpiewuje jej miłość i kradnie pierwsze pocałunki.

„ Na cmentarzu zdechły kot
  Tomek gotów już do psot”
Oto urywek kolejnej piosenki i zapowiedź nadchodzącej przygody z mrocznym finałem. Najlepszym przyjacielem Toma jest włóczęga Huckleberry Finn (Paweł Mróz), który niezwykłymi historiami sypie jak z rękawa. Opowiada na przykład o magicznym rytuale na pozbycie się brodawek. Potrzebny jest  do tego: zdechły kot oraz zaklęcie wypowiedziane w obecności diabła. Ten odwiedzić ma cmentarzysko najbliższej nocy, by zabrać do piekła duszę pewnego grzesznika. Tom skuszony wizją metafizycznej przygody wymyka się z domu. Wspólnie z Finnem oczekują za grobem na nadejście północy (a wraz z nią diabła rzecz jasna). Nieoczekiwanie stają się świadkami morderstwa. Indianin Joe (Bartosz Watemborski), winny zbrodni, wrabia miejscowego pijaczka. Tom waha się, czy wyjawić prawdę i narazić się na zemstę mrocznego typa, czy raczej milczeć i pozwolić, by niewinny człowiek zawisł na stryczku.
Czy Tom zachowa się, jak trzeba?  Pewnym jest, że wyprawi się z przyjaciółmi na tajemniczą wyspę, a morderca ruszy ich tropem. Jak skończy się ta przygoda? Czy w głębokiej toni rzeki Missisipi, jak wieszczą mieszkańcy? A może jednak młodzi wrócą i to jeszcze ze skarbem, który ozłoci miasteczko?
 .
„Przygody Tomka Sawyera” to nieśmiertelna opowieść o urokach dojrzewania. Aktualna mimo, że napisana 150 lat temu. To spektakl nie tylko dla młodego widza, nieco starsi z nostalgią wrócą do przygód z młodych lat. Kto nie pamięta pierwszych pocałunków i deklaracji: „na pewno” i „na zawsze”,  przyjacielskich przysiąg na śmierć i życie? Kto choć raz nie planował wyprawy z dreszczykiem mimo zakazu rodziców? I nie nasłuchał się fantastycznych opowieści  (jak ta o usuwaniu brodawek za pomocą kota i diabla) w które przynajmniej na chwilę uwierzył? Artyści z „Groteski” pod wodzą Jerzego Jana Połońskiego uczynili z klasycznego tekstu spektakl tak wciągający, że widz niemal czuje, że uczestniczy w przygodzie, siedzi na zamglonym cmentarzysku, czy gubi się w mrocznej jaskini. To efekt nie tylko wartkiej akcji, ale niezwykłych rozwiązań scenograficznych i choreograficznych. Sceneria zmienia się płynnie, w tańcu. Oto skrzynki które przed chwilą jeszcze były szkolnymi ławkami budują grobowce, gmach sądu, a  po tym mroczną pieczarę.
„Przygody Tomka Sawyera” w reżyserii Połońskiego to wspaniała realizacja, połączenie spektaklu aktorskiego, lalkowego i musicalu. Znakomite piosenki i tańce w bluesowo-jazzowej poetyce, inspiracje westernem i niemym kinem, wszystko to wspaniale oddaje ducha przygody, która wydarzyła się dawno temu w Ameryce.

 

Edyta Mikołajewicz

fot. Andrzej Rams