To była prawdziwa gratka dla melomanów. W kościele w św. Wawrzyńca w Biegonicach, w ramach Jesiennego Festiwalu Teatralnego, rozbrzmiała „Msza Polska wg. księdza Jana Twardowskiego”, dzieło Hadriana Filipa Tabęckiego. Muzyczna opowieść o miłości i wybaczeniu.

Dzieło, które rozbrzmiało w biegonickim kościele w niedzielne popołudnie, to orkiestrowa forma muzyczna z tekstami księdza poety Jana Twardowskiego.  – Kilka miesięcy temu, a dokładnie w czerwcu, obchodziliśmy 102 rocznicę urodzin księdza  Twardowskiego. Dwa lata wcześniej, dla upamiętnienia okrągłej rocznicy urodzin, Stowarzyszenie „Muzyka Bez Granic” postanowiło przywrócić na sceny polskie oratorium „Msza Polska wg. księdza  Twardowskiego” Hadriana Filipa Tabęckiego – wprowadził  Krzysztof Witowski. Kompozytor oratorium przygotował nową wersję instrumentacyjną, uwzględniającą wybitnych wokalistów, wykonawców muzyki klasycznej i współczesnej oraz Sądecką Orkiestrę Kameralną pod dyrekcją Leszka Mieczkowskiego.

– Jest jeszcze jedne piękny i wzruszający akcent, o którym przekonamy się za chwilę. To swego rodzaju hołd.  Zostaną wykorzystane nagrania, nieżyjącego już niestety, wieloletniego wykonawcy tego oratorium Krzysztofa Kolbergera. Podczas „Mszy Polskiej” usłyszmy znane wszystkim słowa: „Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”. Niech będą wyjątkowym mottem dzisiejszego spotkania – dodał Krzysztof Witowski.

Chwilę po tym rozbrzmiały pierwsze dźwięki niezwykłego oratorium. Przed publicznością wystąpili muzycy Sądeckiej Orkiestry Kameralnej. Leszek Mieczkowski, który jej przewodzi, z kompozytorem znają się ze studiów. Obaj są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Partie wokalne wyśpiewali: Joanna Lalek– sopran, Ewa Puchalska i Ewelina Rzezińska – mezzosopranistki, Przemysław Baiński – tenor, Tomasz Piętak – baryton. Autor oratorium, Hadrian Filip Tąbecki, zasiadł przy fortepianie.

Teksty księdza Twardowskiego były dla mnie impulsem do tego by zająć się komponowaniem muzyki. Myślę, że nie ma osoby, która nie rozumiałaby jego poezji. Aczkolwiek potrzeba do niej dużo serca i empatii. „Msza Polska wg ks. Twardowskiego” miała premierę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1998 roku Ksiądz pomagał przy pracy nad tym oratorium, podrzucając swoje pomysły. Wszystko odbywało się za jego zgodą i namową – opowiadała Hadrian Tabęcki w rozmowie z Polskim Radiem RDC.

Oratorium „Msza Polska wg. x. Jana Twardowskiego” zamknęło drugi tydzień Jesiennego Festiwalu Teatralnego. Monumentalna kompozycja, w zderzeniu z poezją księdza, o miłości i wybaczaniu, o wierze i zwątpieniu to niezwykłe doświadczenie artystyczne (metafizyczne?). „Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna”, więc dlatego „spieszmy się kochać”.