Kameralne przedstawienie na zakończenie Mini Festiwalu współtworzyły dzieci. Bo „Tuwim, Trąba i Kredki” to coś więcej niż tylko spektakl dla małych widzów, to interaktywna zabawa ze sztuką. Znane wszystkim wierszyki w zupełnie nowej odsłonie zaprezentowali artyści związani z Teatrem Kwadrat.

Teatr to wspaniałe medium, który łączy w sobie różne dziedziny sztuki: literaturę, muzykę i plastykę. Kameralny spektakl, który zaprezentowali artyści z Warszawy jest tego najlepszym dowodem i pierwszą „lekcją” teatru. Lekcją niezwykle przyjemną, bo opartą na zabawie, która sądeckich widzów pochłonęła bez reszty. Głos Macieja Kujawskiego, który przewodził widowisku, wydawał się dziwnie znajomy. No tak, to przecież Kubuś Puchatek z disnejowskich realizacji tej wspaniałej bajki! Tym razem aktor prezentował najzabawniejsze wiersze Juliana Tuwima, ale nie była to zwykła recytacja, a prawdziwa pełna emocji i barwna opowieść. Pełna humoru, ironii, a nawet i grozy. Śmiech towarzyszył przygodom „Słonia Trąbalskiego”, ale już historia pewnej kurki w „Areoplanie”, za sprawą mistrzowsko budowanego napięcia, stała się istnym dreszczowcem. Oto siła interpretacji,  magia aktorskiego talentu, która przemienia doskonale znaną opowiastkę w zupełnie nową przygodę. Na scenie towarzyszyli aktorowi jeszcze dwaj artyści: muzyk z wielką trąbą i plastyk, który na płachcie papieru tworzył ilustracje do opowieści.  Każdy z nich zabawnie komentował Tuwimowe historyjki. Interaktywna zabawa ze sztuką łamie reguły spektaklu: tu cisza nie obowiązuje. Przeciwnie, to mali widzowie współtworzyli klimat widowiska. Głośno komentując, podpowiadają zakończenie wiersza, snując rozważania na temat bohaterów. Na przykład: jak wygląda słoń Trąbalski? „Tuwim, Trąba i Kredki” to ostatni punkt programu Mini Festiwalu, czyli propozycji dla młodszych widzów w ramach Jesiennego Festiwalu Teatralnego. Dzieci mogły zabawić się w aktorów i ilustratorów. Śmiałkowie recytowali i śpiewali na scenie to, co im się żywnie podobało. Wyzwanie podjęli m.in:  przedszkolaki Lenka i Maciej.

„Tuwim, Traba i Kredki” to  program artystyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, organizatorem spektaklu jest fundacja TKwadrat we współpracy z Teatrem Kwadrat w Warszawie, scenariusz i reżyseria spektaklu to dzieło Macieja Kujawskiego. Na scenie towarzyszyli mu: Tomasz Kujawski, artysta plastyk i Grzegorz Zmysłowski, muzyk.

fot. Andrzej Rams

 

fot. Jerzy Cebula