– Przed nami wielkie święto kultury, jedna z największych tego rodzaju imprez w Polsce. Można powiedzieć, że Nowy Sącz w dniach od 2 do 21 października stanie się stolicą kultury w obszarze teatru – powiedział Zastępca Prezydenta Wojciech Piech rozpoczynając prezentację tegorocznego programu jubileuszowego XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego, która odbyła się w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury. Wojciechowi Piechowi towarzyszyli dyrektor festiwalu Marta Jakubowska oraz dyrektor artystyczny wydarzenia Janusz Michalik.

XX Jesienny Festiwal Teatralny odbędzie się w dniach 2-21 października pod patronatem Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina oraz Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka. Jak zapewniają organizatorzy, zmieni się nieco jego formuła. – Oprócz spektakli tearalnych przygotowaliśmy również Mini Festiwal Teatralny dla dzieci. Wydarzenia dla najmłodszych zawsze były obecne podczas festiwalu, jednak odbywały się one zwykle w godzinach dopołudniowych. Ponieważ nie wszystkie dzieci mają możliwość przychodzić do Miejskiego Ośrodka Kultury z przedszkolem czy szkołą, dlatego proponujemy ciekawą formę wspólnego uczestniczenia w spektaklach dla rodziców i dzieci. Myślę, że to miła niespodzianka, a sam Mini Festiwal Teatralny odbędzie się w dniach 17-20 października – wyjaśniała Marta Jakubowska dodając, że formuła całego festiwalu zostanie poszerzona o tzw. rozmowy kameralne z reżyserami i twórcami spektakli. Prezentem jubileuszowym jest również to, że spotkania te będą dla wszystkich zainteresowanych bezpłatne.

Dyrektor festiwalu przyznała, że już sam początek wydarzenia będzie nietypowy. – Rozpoczniemy 2 października spektaklem plenerowym w Rynku, potem odbędzie się przemarsz kuglarzy i parada uliczna do Miejskiego Ośrodka Kultury. Tego samego dnia odbędzie się wernisaż fotografii festiwalowej naszych sądeckich fotografików Andrzeja Ramsa i Jerzego Cebuli pod tytułem „Autograf”.

> Program XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego
> Mini Festiwal Teatralny
> Więcej o spektaklach festiwalowych

Zastępca Prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech zwrócił uwagę, że festiwal ma szczególne znaczenie dla mieszkańców naszego miasta i nie tylko. – To wydarzenie, które przyciąga bardzo wielu sądeczan i gości z różnych części Polski. Zeszłoroczna edycja Festiwalu zgromadziła publiczność sięgającą 8 tys. osób – zaznaczył Wojciech Piech, który przy tej okazji pogratulował również władzom Miejskiego Ośrodka Kultury na czele z obecną podczas spotkania dyrektor Martą Jakubowską. Jak przyznał, przygotowanie tak dużego wydarzenia teatralnego to nie jest praca na kilka miesięcy, ale całoroczny wysiłek, który rozpoczyna się już po zakończeniu każdej poprzedniej edycji.

O szczegółach dotyczących przebiegu jubileuszowej edycji Jesiennego Festiwalu Teatralnego mówił dyrektor artystyczny wydarzenia Janusz Michalik. – Gwarantem jakości artystycznej i organizacyjnej festiwalu jest różnorodność gatunków i form. To się sprawdzało od pierwszej edycji wydarzenia, dlatego zobaczymy na festiwalu i monodram, i rozbudowane dekoracyjnie oraz osobowo spektakle. Pojawią się przedstawienia od klasyki po współczesność, od komedii i farsy, po dramat i tragedie – zapewniał Janusz Michalik, który jak co roku zadbał także o premierę Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego. Tym razem sądeccy aktorzy zaprezentują spektakl Moliera pt. „Chory z urojenia” w reżyserii właśnie Janusza Michalika.

Warto podkreślić, że tegoroczna edycja to nie tylko spektakle, ale również koncerty. Wśród nich występ Raya Wilsona z zespołem „Live & Acoustic”, a także koncert upamiętniający 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz rocznicę Pontyfikatu Jana Pawła II.

Sprzedaż biletów w kasie MOK – Al. Wolności 23 – od dnia 30 sierpnia br., codziennie oprócz sobót i niedziel w godz. 8:00-16:00. Bezpłatne wejściówki na Rozmowy Kameralne do nabycia w sekretariacie MOK (ilość miejsc ograniczona).