Yasmina Reza – znana francuska aktorka i pisarka, autorka wystawianych na całym świecie sztuk, w tym słynnego Boga mordu, Przypadkowego człowieka oraz Życie: trzy wersje, Sztuka hiszpańska, czy Rozmowy po pogrzebie.

20161013_galeria_jft_zycia_trzy_wersje_30

Powody do napisania kilku słów o sądeckiej prezentacji przedstawienia „Życie: trzy wersje” są przynajmniej dwa. Jeden bardzo miły. Spektakl przygotowany został z okazji jubileuszu 70. urodzin Jerzego Schejbala, znanego zarówno publiczności Teatrów: Powszechnego i Polskiego w Warszawie, jaki i telewidzom i kinomanom w całej Polsce aktora, który zyskał ostatnio ogromną sympatię widzów dzięki udziałowi w serialu „Dom nad rozlewiskiem”. Możemy go oglądać w TV w „M jak miłość” , a teraz w najnowszym filmie J .Majewskiego „Ekscentrycy, po słonecznej stronie ulicy”. O sobie mówi, że aktorstwo to coś więcej niż praca: to sposób na życie. Jerzy Schejbal jest sądeczaninem i dlatego Urząd Miasta został Mecenasem tego przedstawienia. Warte podkreślenia jest także to, że to kolejna taka produkcja teatralna prezentowana w całej Polsce, po „Obietnicy poranka” i ostatnio „Lilce” poświęconej postaci Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej (przypominam, że do obejrzenia na scenie MOK 25 października).

Drugi powód jest taki, że przedstawienie wg Rezy zawsze warto obejrzeć. To naprawdę wytrawna teatralna autorka. „Życie: trzy wersje” to pozornie prosta i niepozbawiona komediowych tonów, ale w rzeczywistości pełna napięć historia, która zawiera wiele trafnych spostrzeżeń na temat naszej codzienności, odsłaniając tym samym prawdę o człowieku.

Ukazuje tę samą kolację z udziałem dwóch par małżeńskich, Soni i Henryka oraz Inez i Huberta, w trzech odmiennych wersjach. Tylko zbieg okoliczności, drobiazg, pomyłka czy nastrój bohaterów zmieniają bieg wydarzeń i prowadzą do zupełnie odmiennych zakończeń. Życie. Można powiedzieć: samo życie.

Od dawna wiadomo, że Reza jest autorką wymagającą ogromnych umiejętności aktorskich: intuicyjnego niemal lawirowania między tragedią a komedią, gry na granicy bycia i udawania, oddawania uniwersalizmu codziennych sytuacji. Tu aktorstwo jest najwyższej próby. Polecam z przyjemnością!

autor: Janusz Michalik


Yasmina Reza  

ŻYCIE: TRZY WERSJE

Przekład: Piotr Szymanowski
Reżyseria: Jerzy Schejbal
Obsada: Olga Sawicka, Martyna Trawczyńska, Sławomir Pacek, Jerzy Schejbal
Scenografia: Tatiana Kwiatkowska